




HGG putkien ja astioiden leikkauslaite SPC 1500 – 3000 VHC
SPC putkien ja astioiden kansien leikkauslaite on vastaus paineastioiden valmistajien vaatimukseen, joilla kuluu liikaa aikaa tuotteiden valmistustoimien valmisteluihin. SPC-VHC auttaa säästämään valmistajien aikaan tuotteiden sovittelussa, leikkauksessa ja hitsaamisessa.
Astioiden valmistus on paljon työtä vaativa ja pätevää henkilökuntaa on vaikeaa löytää. Siksi on HGG automatisoinut astioiden valmistuksen avaintehtävät, yhdistämällä valmistelun, sovituksen, leikkauksen ja viistoamisen yhteen laitteeseen – SPC VHC:hen– pitkälle kehitettyyn astioiden profilointilaitteeseen, joka sopii astioiden kansien ja kuorien, suuttimien, vahvistustyynyjen ja aukkojen ja hitsaamisen esivalmisteluilla tarvittavan taivuttamisen toteuttamiseen, jossa kaikki toimet hoitaa sama laite.
Astian kannen leikkaaminen
SPC putkien ja astioiden kansien leikkauslaite on vastaus paineastioiden valmistajien vaatimukseen, joilla kuluu liikaa aikaa tuotteiden valmistustoimien valmisteluihin. SPC-VHC auttaa säästämään valmistajien aikaan tuotteiden sovittelussa, leikkauksessa ja hitsaamisessa.
PerfectFit TM
Aukkojen pitää olla täydellisen pyöreitä ja tarkasti leikattuja, jotta liitäntäkappale tai suutin sopisi siihen. Tällä laitteella aukkojen leikkaamisessa leikataan ensin juuriaukko ja hitsausura, jotta osa sopisi hyvin paikoilleen.
Piirustusten tarpeen poissulkeminen
Leikattavien aukkojen piirustusten laatiminen on aikaa vievää ja se tehdään usein melko turvattomissa työskentelyolosuhteissa. Astian referenssipisteen toteamisen jälkeen merkintä-/leikkaustyökalun tarkka kohdistaminen antaa laitteen käyttäjälle mahdollisuuden tarkistamiseen.
SPC 1500 VHC | 1525 mm (60”) | 30t | 6–12 m (20’–40’) |
SPC 2000 VHC | 2035 mm (80”) | ||
SPC 2500 VHC | 2500 mm (98”) | ||
SPC 3000 VHC | 3000 mm (118″) | 60t |